Co należy wiedzieć o tiulu?
Co należy wiedzieć o tiulu?

Jednym z najczęściej wybieranym materiałem do produkcji nowoczesnych i modnych firan jest tiul. Zachwyca formą, miękkością. Jest to również tkanina, która używana jest do produkcji eleganckich ubrań. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj tiulu zostanie użyty. Jakie są rodzaje tej dzianiny i co warto zapamiętać na jej temat?

Rodzaje tiulu

Tiul jest jedną z najbardziej wdzięcznych tkanin zwiewnych, które mogą być używane zarówno do szycia ubrań, dodatków odzieżowych, jak i elementów dekoracyjnych. Najczęściej dostępny jest tzw. tiul na metry, którym zainteresowane są głównie pracownie krawieckie, czy to jeśli chodzi o tiul biały, czy kolorowy. Wyróżnia się tzw. tiul miękki, czyli zwiewna i przezroczysta tkanina, dzięki której ubrania i dekoracje nabierają charakterystycznego, baletowego wyglądu, jet to produkt elastyczny, pozwala się łatwo układać i modelować. Kolejnym rodzajem jest tiul welonowy — używany do produkcji elementów ślubnych kreacji, welonów, woalek, pozwala uzyskać efekt puszystości. Charakterystyczną jego cechą jest lekkość materiału — waży zaledwie kilka gram w odniesieniu do m2 tkaniny. Trochę podobny, ale jeszcze bardziej zwiewny i transparentny jest tiul włoski. Do ciekawych rodzajów tiulu tzw. ozdobnego zalicza się tiul brokatowy, muślinowy oraz szyfonowy.

Zastosowanie tiulu w przemyśle odzieżowym

Tiul charakteryzuje się wysoką przezroczystością, występuje poza wymienionymi rodzajami w kilku wariantach kształtu oczek od rombu po rozbudowane wielokąty. Świetnie łączy się z innymi rodzajami tkanin, sprawiając, że nabierają one eleganckiego charakteru. Mogą być produkowane na bazie bawełny lub jedwabiu, choć wtedy koszt ich wzrasta i stosowany jest on tylko do wyjątkowych kreacji wieczorowych, na specjalne okazje. Należy pamiętać, że mając garderobę, która ma wstawki z tiulu, trzeba o nie właściwie dbać, gdyż szybko ulegają zagnieceniu. Zaletą tiulu jest fakt, że jest szybkoschnący, nie kurczy się  i nie odkształca pod wpływem użytkowania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl